تیتر اخبار
خانه / اطلاع رسانی / دلایل توسعه نیافتگی آق قلا

دلایل توسعه نیافتگی آق قلا

 

تصویر کوچک شده حمید میزاعلی – خبرنگار : آق قلا با وجود این که نزدیک ترین شهر به گرگان مرکز گلستان است و شانس زیادی برای توسعه یافتن دارد، اما متاسفانه از توسعه عقب مانده و این موضوع برای مردم منطقه به یک مساله تبدیل شده است.

آق قلابا ۳۲ هزار نفر جمعیت، یکی از زیباترین شهرهای ایران است که رودخانه پر آب گرگانرود با پیچ و خم هایش از میان آن می گذرد. زمین های کشاورزی دور تا دور شهر را احاطه کرده و بر زیبایی های شهر افزوده است. اما این شهر هم مانند بسیاری از شهرها در کوچه و برزن با مشکلات توسعه نیافتگی روبه رو است. کار مردم این شهر کشاورزی است و محصولاتی مانند گندم و دانه های روغنی را به عمل می آورند. این شهر مهد صنایع دستی چون قالیچه ترکمن است. مسابقات اسبدوانی از اصلی ترین تفریح های مردم این منطقه به شمار می رود که در کمتر شهری امکان آن وجود دارد.
گفته شده آق قلا در سال ۱۰۲۰ هجری قمری توسط شاه عباس بنا شده و اتفاقاً یک پل تاریخی که برای عبور از گرگانرود ساخته اند، علت همین ادعاست. در حال حاضر دیگر از برج و باروهای عصر صفوی خبری نیست و شهر چهره ای امروزی به خود گرفته با این حال در عصر پیشرفت و فناوری کمبودهای زیادی در این شهر مشاهده می شود. آق قلاچهره ای نیمه روستایی دارد و عمران شهری در آن به طور کامل انجام نشده است.
کوچه های خاکی که محل عبور مردم است و با هر باران گل شده و عبور و مرور از آن سخت می شود، پیادروهایی که علف های بلند از آن درآمده و زباله هایی که همه جا ریخته، صحنه هایی است که در این منطقه دیده می شود. از این رو مردم شهر به ۲ گروه تقسیم شدند؛ اول افرادی که کاستی ها را ناشی از همکاری نداشتن اهالی می دانند، اما در بسیاری از موارد اعتقاد دارند سازمان های مرتبط به وظایف خود خوب عمل نکرده اند و گروه دوم افرادی که برای عمران و آبادی شهر به همت شهروندان اعتقاد دارند و می گویند سازمان های مرتبط بهتر از این هم می توانستند عمل کنند اما با وجود کمبودهای مالی، مردم باید مسئولان را یاری کنند.
محمد ایزدی، یکی از شهروندان آق قلا به مشکلات شورا و شهرداری دوره قبل این منطقه اشاره کرد و گفت: مردم آق قلاحمایت های خود را دارند، اما شورای شهر دوره قبل به خاطر اختلافات، خوب عمل نکرد و مردم از این مساله گلایه دارند.
سیدمحمدرضا سید النگی، مدیرکل دفتر امور شهری استانداری گلستان با گروه دوم یعنی افرادی که به مشارکت شهروندان اعتقاد دارند موافق است و در این باره تصریح کرد: شهروندان بایستی در ساخت و ساز شهر خودشان مشارکت داشته باشند و فکر نکنند که برای ساختن شهر از جای دیگری باید اعتبار بیاید. آنان می توانند سرمایه های خود را به جای سپردن به بانک ها در شهر به کار اندازند تا باعث رونق شود. از سویی دیگر، سرمایه گذاری هم اشتغال به همراه می آورد و هم فضای شهر را آباد می سازد. زیرا در شهر کسب و پیشه ایجاد و رونق ساخت و ساز باعث پرداخت عوارض به شهرداری برای پیشبرد وظایفش می شود.
سید النگی به ضرورت کمک مردم تاکید کرد و اظهار داشت: سال های طولانی در استان به جز فعالیت کشاورزی مجوز سرمایه گذاری صنعتی داده نمی شد و مردم بضاعت خوبی نداشتند و درآمدها پایین بود، از این رو شهرداری ها هم توانمند نبودند. با برداشتن ممنوعیت استقرار صنایع در گلستان سرمایه گذاران بیشتری به این استان آمده و شاهد رونق در کسب و کار و فعالیت های شهرها هستیم.
حسن قاسمی، جامعه شناس شهری در این خصوص معتقد است شهروندان دولت ها را فقط متولی عمران و آبادی می دانند و خودشان هم از کوچک ترین کمکی دریغ می کنند و در برابر مشکلات نیز سکوت می کنند. در پی آن بین مسئولان لایق و نالایق هیچ فرقی نمی گذارند. این وضعیت اگر تغییر نکند، مردم هم نمی توانند درخواست توجه به شهرهای کوچکی همچون آق قلارا به جایی برسانند.
به گفته وی، این که شهرها با وجود توانایی هایی که دارند از نظر آبادی و عمران جایگاه شایسته ای ندارند، شکی نیست اما برای حل آن باید فرهنگ حاکم بر شهرها عوض شود. به این ترتیب اگر مشارکت مردم در توسعه شهر و سپس مطالبات آنان را راهکاری برای حل توسعه نیافتگی شهری قبول کنیم، پس همیاری بیشتر مردم امری اساسی است.
حاجی گلدی کر، فرماندار شهرستان آق قلا نیز با بیان این که توسعه عمران شهری به اولویت بندی کارها نیاز دارد، اظهار داشت: شورای شهر باید برای شهرداری برنامه کاری ارائه کند و کارها براساس زمانبندی در مدت مشخص پیش رود.
منبع : سایت ورکانه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*


- 5 = 3

theme