تیتر اخبار
خانه / اطلاع رسانی / شورای شهر آق قلا و چالش های پیش رو

شورای شهر آق قلا و چالش های پیش رو

 
 
تصویر کوچک شده
حامد دلیجه: با فروکش کردن تب انتخابات و مشخص شدن تعداد هفت نفر از اعضای شورای دوره چهارم فصل نوینی برای شهر آق قلا آغاز شده است . هفت نفری که جملگی با ادعای خدمت به مردم پا به میدان رقابت گذاشتند و خواهان شهری آباد و سرسبز می باشند.گرچه در این دوره از اتنخابات شورای شهر آق قلا به جز دکتر شیرمحمدلی و حاج خلیل ماهری ، بقیه افراد جوان و جویای نام در مدت قانونی تبلیغات خود برنامه هایشان را به مردم شناساندند و همشهریان نیز به آنها اعتماد نموده وسکان هدایت شهر را به این افراد برای چهار سال آینده سپرده اند.

حالا با آغاز رسمی دوره چهارم شورا چند چالش مهم پیش روی اعضای شورا می باشد. یکی از آنها انتخاب شهردار است. انتخاب شهردار شایسته و خوب مهمترین برنامه کاری آنان خواهد بود .

در این مورد چند گزینه پیش روی اعضای شورا ست :
الف : شهردار فعلی یول محمد وکیلی که با عملکردش در چند سال گذشته بعید به نظر می رسد ابقا شود.
ب : انتخاب یک نفر به عنوان شهردار از میان اعضای شورا .
در این صورت راه برای ورود عضو علی البدل اول باز خواهد شد . به بدین ترتیب رضایت هواداران مجید طعنه نیز بدست خواهند آمد . اما دراین مورد باید گفت با توجه به تجربه دوره های قبلی به نظر می رسد انتخاب شهردار از میان اعضا مورد پسند مردم نبوده است شهرداری که از بین اعضای شورا انتخاب شده خواسته یا نا خواسته وام دار کسانی خواهد بود که به وی رای داده اند و ممکن است هنگام مراجعه این اشخاص به شهرداری ملاحظاتی را برای آنان در نظر بگیرد . و برعکس در صورت انجام ندادن چنین امری ممکن است شخصی به وی رای داده است دلگیر شود و این امر ممکن است در روند کار شهرداری اختلال ایجاد نماید . و به عبارتی در برخی موارد عدالت بین شهروندان رعایت نشود .

پ : انتخاب شهردار از میان افراد واجد شرایط
۱- افرادی که تجربه شهردار بودن را داشته اند و رضایت نسبی مردم را بدست آورده اند.
۲- اشخاص جوانی که متخصص و تحصیل کرده رشته های مرتبط باشند و بتوانند شهرداری را بخوبی مدیریت نمایند.
۳-کسانی که قابلیت چندانی ندارند ولی بنا به مصلحت به این پست در نظر گرفته می شوند.
۴-چهره های متشخص و توانمند و با مدیریت مثال زدنی و با تجربه فراوان منتها از سایر شهر های استان یعنی غیر بومی باشد حالا فرقی نمی کند چه ترکمن باشد یا فارس مهم صلاحیت افراد بر اساس شایسته سالاری گزینش می شوند. لذا در موارد ۴ گانه ذکر شده می توان با رجوع به افراد تاثیرگذار و صاحب نظر و نخبه شهر و معتمدان می توان از نظرات آنها استفاده نمود .

در هر صورت بحث انتخاب شهردار یکی از داغ ترین بحث ها خواهد بود بدین جهت که عملکرد شهردار چه خوب و چه ضعیف ارتباط مستقیم با شورا خواهد داشت این موضوع نیازی به بازگو کردن ندارد و در این مجال نمی گنجد .

چالش بعدی شورا جذب اعتبار و سرمایه و افزایش منابع پایدار درآمد شهرداری از طرق گوناگون و اقدام سریع و عملی در این رابطه می باشد. در صورت تحقق این معقوله گره بسیاری از مشکلات شهر حل خواهد شد بدیهی ست که با درآمد حدوداً ۲ میلیاردی شهرداری آق قلا که ۶۰ درصد آن صرف هزینه های جاری شهرداری(حقوق کارمندان – تعمیر و نگهداری ماشین آلات و …) می شود که باز همان آش وهمان کاسه خواهد بود.

سومین چالش شورای شهر همانا حفظ اتحاد و وحدت می باشد. بدون شک اساسی ترین لازمه یک شورا ی شهر قوی و کارآمد داشتن همدلی ویگرنگی است.اگر تمام پتانسیل های یک شورای شهر قوی را هم داشته باشیم بدون اتحاد ثمره ای نخواهد داشت و موارد ذکر شده بالا تحقق نخواهد یافت و اگر هم حاصلی بدست آید سست و شکننده وآسیب پذیر خواهد بود.

لذا در این مورد باید گفت که گذشت و ایثار در ارجهیت قرار دادن منافع مردم بر منافع شخصی حس همکاری وپایبند بودن به شعار ها و وعده های انتخاباتی ؛ عدم خود بزرگ بینی واحترام به نظرات دیگر اعضای شورا می تواند راه گشا باشد.

ودر آخر این که همیشه خدا را ناظر به کارهایمان در نظر داشته باشیم ومردم را محرم اسرار شورا بدانیم وهیج گاه ارتباطمان را با مردم که ولی نعمتمان هستند قطع نکنیم تا چهار سال آتی نزد مردم رو سفید وعملکرد قابل دفاع داشته باشیم.    منبع سایت خبری تحلیلی اولکامیز اق قلا

 
 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*


+ 6 = 13

theme