تیتر اخبار
خانه / اطلاع رسانی / تلویزیون؛ با کیفیت‌تر از همیشه

تلویزیون؛ با کیفیت‌تر از همیشه

 

یکی از پروژه‌های مهم و راهبردی در سازمان صدا و سیما، اچ‌دی‌‌سازی شبکه‌های رسانه ملی بود. به همین دلیل معاونت توسعه و فناوری صدا و سیما به‌دنبال این اقدام ارزشمند بود تا بتواند از این طریق تحولی بزرگ در حوزه‌های محتوایی، فنی و زیر‌ساخت‌ها در رسانه ملی ایجاد کند. مطالعات اولیه این پروژه یک‌سال و نیم طول کشید تا همه جوانب مورد بررسی قرار بگیرد و به بهترین شکل ممکن و در حد استانداردها این پروژه محقق شود. حالا رضا علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه ملی تاکید کرده که سه سال تلاش برای اچ‌دی‌ سازی جواب داده و اکنون ۱۰ شبکه اچ‌دی‌‌سازی شده است. همین موضوع بهانه‌ای شد تا با معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما، مدیر کل ارتباطات زمینی، مدیر‌کل فناوری فضایی و ماهواره‌ای و مدیر‌کل فنی پخش این معاونت صحبت کنیم تا جزئیات بیشتری از این تحول بزرگ بدانیم که در ذیل می‌خوانید:

حرکت رسانه ملی روی لبه فناوری

روز گذشته طی مراسمی پخش ۱۳ شبکه رسانی ملی با کیفیت اچ‌دی به بینندگان ارائه شد. پیش از این مراسم دکتر علی عسکری ریاست سازمان با حضور در استودیو پخش شبکه یک و گرامیداشت شهید دکتر فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان که روز جمعه به شهادت رسید، درباره اهمیت این گام رسانه ملی سخنانی ایراد کرد.
رئیس رسانه ملی پخش برنامه‌های سیما با کیفیت اچ‌دی را اقدامی در جهت حرکت صداوسیما در مرز دانش روز توصیف کرد و گفت: صداوسیما به عنوان رسانه‌ای بزرگ و پرقدرت تلاش دارد همتراز با رسانه‌های جهانی از فناوری‌ها استفاده کند، زیرا اگر از فناوری‌های روز استفاده نکنیم، دچار زیان خواهیم شد. وی درباره اهمیت این گام رسانه‌ملی در پخش باکیفیت شبکه‌ها گفت: رسانه همیشه باید از بالاترین سطوح فناوری‌ها استفاده کند تا بهتر با مخاطب در ارتباط باشد. علی عسکری با اشاره به عزیمت رسانه‌ملی از پخش آنالوگ در تاریخ ۸/ ۸/ ۸۸ به دیجیتال و استفاده از فناوری MPEG4 گفت: در آن زمان هم اولین شهر بزرگ در جهان که چنین خدماتی در آن ارائه شد، تهران بود. حدود یک دهه پس از آن تاریخ، همکاران من در رسانه‌ملی با مجاهدت فراوان، این سامانه را توسعه و ارتقا داده‌اند، به طوری که اکنون در این جایگاه ایستاده‌ایم. پخش اچ‌دی مرز دانش امروز است. رئیس رسانه‌ملی با قدردانی از زحمات همکاران معاونت توسعه و فناوری رسانه و ابراز امیدواری برای این‌که حوزه سیما به بهترین شکل از این فناوری پخش استفاده کند، گفت: حوزه فنی صداوسیما فعال و پویاست و جوانان دانشمند و ارزشمندی در آن فعال هستند. وی افزود: هر کدام از بخش‌های مختلف معاونت توسعه و فناوری رسانه‌ملی با شرکت‌های دانش‌بنیانی همکاری دارند که به فضل خدا، در مرز فناوری حرکت می‌کنند. خدا را شاکرم که با این در هم‌تنیدگی بین فعالیت‌های سازمان و شرکت‌های دانش بنیان، به کوری چشم دشمنان، توانسته‌ایم این خدمت را با وجود همه فشارها و دشواری‌ها مثل تحریم‌ها و … به ملت بزرگ ایران ارائه دهیم. دکتر علی عسکری پس از بازدید از استودیو و اتاق فرمان شبکه‌های یک و سه سیما، راهی نودال جدید شد تا در آیینی رسمی، اچ‌دی شدن شبکه‌های تلویزیونی رسانه‌ملی را اعلام و اجرایی کند. او با حضور در پخش شبکه‌های یک و سه سیما و سپس در ارتباط‌های تصویری جداگانه با مدیران شبکه و پخش شبکه‌های نسیم (سیما)، نمایش (سیما)، العالم (معاونت برون مرزی)، خبر (معاونت سیاسی)، کودک (سیما)، افق (سیما)، ایران‌کالا (معاونت مالی و سرمایه انسانی)، ورزش (سیما)، مستند (سیما)، تماشا (سیما) و آی‌فیلم (برون مرزی) ضمن شنیدن گزارش وضعیت تبدیل سامانه‌های این شبکه‌ها به پخش اچ‌دی، دستور آغاز پخش با استانداردهای جدید را صادر کرد. در تماس تصویری دکتر علی عسکری، سامانه اچ‌دی در واحدهای سیگنال‌رسانی زمینی، ماهواره‌ای و فرستنده جماران هم به صورت رسمی آغاز به کار کرد. در این مراسم، رضا علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه‌ملی، حمید شاه‌آبادی، معاون سیما، برنا فیروزی، مشاور اجرایی و رئیس حوزه ریاست رسانه‌ملی، محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی و جمعی از مدیران ارشد رسانه‌ملی، دکتر علی عسکری را همراهی کردند.
از روز گذشته یعنی نهم آذر ۱۳۹۹، ۱۳ شبکه‌ سیما با کیفیت اچ‌دی پخش خود را آغاز کردند که برای دریافت این تصاویر دو راه وجود دارد. اگر گیرنده شما قابلیت دریافت اچ‌دی دارد، کافی است یک بار دیگر شبکه‌ها را روی گیرنده‌های خود جست‌وجو کنید. اما اگر گیرنده  شما قابلیت دریافت اچ‌دی را ندارد گیرنده‌هایی که این کیفیت را دارند را از  شرکت‌های مجاز تهیه کنید. در تکمیل نهضت دیجیتال‌سازی شبکه‌های تلویزیونی که از ۸۸/۸/۸ با دیجیتال‌سازی آغاز شد از تاریخ ۹۹/۹/۹شکل نمایشی شبکه‌های تلویزیونی سراسری رسانه‌ملی به استاندارد HEVC یا همان پخش تصاویر با قدرت تفکیک بالا ارتقا یافت.  بنا بر این گزارش ۹آذر امسال علاوه بر اچ‌دی‌سازی ، شبکه‌های امید، ایران‌کالا، تماشا و شما به ۱۷ شبکه سراسری دیگر با کیفیت پخش  اچ‌دی پیوستند و همه ۲۱شبکه با کیفیت بالا قابل دریافت می‌شوند.
رئیس رسانه ملی در آیین رسمی اچ‌دی شدن شبکه‌های تلویزیونی:
تلاش برای پخش بهترین محتوا با بهترین کیفیت

دکتر علی‌عسکری پس از دستور آغاز رسمی ‌پخش ۱۳ شبکه رسانه ملی با کیفیت اچ‌دی، در سخنانی بر نقش مهم این تجربه در راه‌اندازی پخش به صورت UHD 4K تأکید کرد و آن را هموارکننده فناوری‌های پخش در آینده برشمرد.
به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، رئیس رسانه ملی در آیین آغاز رسمی ‌پخش ۱۳ شبکه صداوسیما با کیفیت اچ‌دی (تصویر با قدرت تفکیک بالا) گفت: پخش تصاویر تلویزیونی با استفاده از این فناوری، رویدادی مهم و پیشکشی به ملت بزرگ ایران است. به‌عنوان خادمان این ملت تلاش می‌کنیم بهترین محتوا را با بهترین کیفیت تصویری روی آنتن بفرستیم.
دکتر علی‌عسکری اچ‌دی‌سازی را گام مهمی ‌برای تحول عرضه محتوا دانست و گفت: ما در چرخه دائمی تحول قرار داریم و این مسیر روبه‌جلو، حوزه فنی سازمان را در قله‌های طلایی قرار خواهد داد.
وی اچ‌دی شدن شبکه‌ها را حرکت روی لبه فناوری و رسیدن به قله فناوری روز دانست و متذکر شد: طی این مسیر را با حداکثر توان ادامه خواهیم داد و مخاطبان از این ‌پس شاهد موفقیت‌های بیشتر رسانه ملی در حوزه فناوری رسانه خواهند بود.
دکتر علی‌عسکری با اشاره به مسؤولیت شبکه‌های سیما در فضای اچ‌دی‌سازی گفت: برنامه‌سازان سیما وارد کار عظیمی ‌شده‌اند و از این ‌پس باید بیش‌ از پیش بر آموزش و همچنین در حوزه ارتقای کیفیت فنی برنامه‌ها متمرکز شوند.
رئیس رسانه ملی ارتقای کیفی در حوزه چهره‌پردازی، نورپردازی، تصویربرداری و ارائه را لازمه ادامه مسیر اچ‌دی‌سازی دانست و متذکر شد: کار شما امروز بسیار سخت‌تر از گذشته است و با تلاش شما دریافت محصول باکیفیت بالاتر روی آنتن برای مردم ایران محقق خواهد شد.
وی با اشاره به مسیر اچ‌دی شدن در معاونت سیاسی و فضای خبرگزاری صداوسیما هم گفت: اکنون هم شبکه خبر و هم بخش‌های خبری اچ‌دی شده‌اند و معاونت سیاسی هم باید برای افزایش کیفیت فنی در کل چرخه خبر تلاش کند.
دکتر علی‌عسکری فضای اچ‌دی‌سازی در معاونت برون‌مرزی را مساعدتر از دیگر معاونت برشمرد و گفت: با توجه به این‌که اچ‌دی‌سازی شبکه پرس‌تی‌وی پیش از این اتفاق افتاده بود، اکنون که شبکه العالم به این قابلیت دست‌یافته است، می‌توان گفت این رویداد موجب می‌شود مخاطبان در منطقه اسلامی و عربی باکیفیت بهتری برنامه‌ها را در اختیار داشته باشند.
وی بر نقش مهم تجربه اچ‌دی‌سازی در راه‌اندازی کانال UHD 4K تأکید کرد و آن را هموارکننده فناوری‌های آینده برشمرد.
دکتر علی‌عسکری به بار سنگین مسؤولیت سازمان صداوسیما در برهه کنونی اشاره و تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا، این روزها هم از جهت پرداختن به همه موضوعات و هم موضوع سلامت ملت ایران، بار سنگینی بر دوش سازمان است و باید با تلاش و دقت در مسیر آرامش و سلامت جامعه حرکت کنیم که الحمد… به لطف خدا و تلاش همکاران تا اینجای کار موفق بوده‌ایم.
در ادامه، رئیس رسانه ملی با اشاره به شهادت دانشمند هسته‌ای، شهید دکتر محسن فخری‌زاده گفت: باید به‌طور ویژه از این شهید بزرگوار یاد کنیم که به اوج خواسته خودش رسید؛ وی درزمانی که زنده بود صادقانه تلاش کرد کشور را در جهت انرژی‌ و فناوری‌های هسته‌ای و دفاعی به حداکثر توان برساند و اقتدار کشور را بالا ببرد؛ چه مقامی‌بالاتر از شهادت که اجر او برای خدمت به کشورش بود.
دکتر علی‌عسکری مسیر شهادت این شهید بزرگوار را ادامه راه سردار شهید سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی دانست و افزود: همان‌طور که شهادت حاج قاسم به دست اشقی الاشقیای زمانه موجب برکات برای مردم ایران شد و وحدت ملی را تقویت کرد، شهادت شهید فخری‌زاده هم تبلوری جز جوشش غیرت و وحدت ایران اسلامی نخواهد داشت.
رئیس رسانه ملی صریح کرد: دشمنان بدانند دور از چشمان آنها نهال‌های بزرگی در کشور رویش دارد که اگر یکی قطع شود، اما نهال‌های دیگری رشد می‌کنند و این حرکت مجاهدانه به هدف می‌رسد.
وی در پایان تاکید کرد: امروز تلاش حوزه فنی به ثمر رسیده است و از همه همکارانم، به‌ویژه مهندسان زحمتکش در فرستنده‌های تلویزیونی که در سرما و گرما، ما را به قلل طلایی فناوری رساندند، تشکر می‌کنم.
 تغییرات بزرگ در زیرساخت‌های قدیمی

رضا علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه پروژه اچ‌دی‌‌سازی شبکه‌های رسانه ملی را یکی از پروژه‌های راهبردی و مهم سازمان صدا و سیما برمی‌شمارد و اظهار می‌کند: این پروژه از سه سال پیش آغاز شد و حدود یک‌سال و نیم مطالعات اولیه پروژه به طول انجامید و به‌دلیل این‌که این پروژه تحولات اساسی را در سازمان صدا و سیما و زیرساخت‌ها ایجاد می‌کرد لازم بود تمامی جوانب امر از جمله استانداردها و هر موضوع مرتبط با پروژه مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار بگیرد. وی در ادامه تصریح می‌کند: در دوره مطالعاتی و تحقیقاتی، استانداردها، فرمت‌ها، روش‌های تولید، استانداردهای پخش، انتقال، انتشار و دریافت از موضوعات مهمی‌ بود که همکاران ما در معاونت توسعه و فناوری رسانه مورد بررسی قرار دادند و توانستند استانداردهای لازم و مورد نیاز سازمان را به‌درستی تعریف و برای تامین و سفارش تجهیزات مورد استفاده در این پروژه، تمامی جزئیات را با شفافیت بیان کنند. علیدادی، پیچیدگی‌ها و هماهنگی‌های فراوان و کلید خوردن آغاز عملیات پروژه اچ‌دی‌‌سازی را مورد توجه قرار داده و می‌افزاید: در ابتدا اچ‌دی‌سازی شبکه‌های یک، سه و خبر از طرف ریاست محترم سازمان در دستور کار قرار گرفت که مقرر شد روی فرمت فعلی دیجیتال به‌صورت گسترده در اختیار عموم مردم قرار بگیرد که بعد از شروع عملیات اجرایی پروژه و انجام طراحی‌ها، به نظر رسید آنچه سازمان و زیرساخت‌ها به آن نیاز دارد افزایش تعداد شبکه‌هاست. به همین منظور اچ‌دی‌سازی ۱۰ شبکه در دستورکار قرار گرفت که بخش‌های مختلف از جمله تولید، پخش، ارتباطات زمینی و ماهواره‌ای، فرستنده‌ها و همچنین بخش گیرندگی با هماهنگی‌های انجام شده با انجمن تولیدکنندگان گیرنده‌های تلویزیونی، برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت خود را در این خصوص آغاز کردند. معاون توسعه و فناوری رسانه افزود: شبکه‌هایی که در این مرحله اچ‌دی‌ می‌شدند عملا باید تمامی زیرساخت‌های قدیمی و فرسوده خود را با تجهیزات جدید جایگزین می‌کردند.  با توجه به تعریف و مشخص شدن استانداردهای مورد نیاز، سفارش تجهیزات مدنظر صورت گرفت. وی به تحولات اساسی دنیا در حوزه فناوری اشاره کرد و گفت: لازم بود تجهیزات داخلی و خارجی مورد نیاز، تجهیزات پیشرفته‌ای باشد که در تحولات فناوری، بتواند بهترین خدمات را به مردم عزیز کشورمان ارائه دهد، به همین جهت استاندارد P1080 به‌عنوان استاندارد فعال در تمامی استودیوها تعریف شد که تمامی این دقت نظرها باعث می‌شود وقتی یک استودیوی جدید را راه‌اندازی می‌کنیم در فرصت‌های بعد با فعال شدن هر‌کدام از آپشن‌ها، نیاز به تعویض تجهیزات استودیویی همچون دوربین‌ها، میزهای میکسر و… نباشد.  علیدادی با بیان این مطلب که تحول تجهیزات، امکانات و خدمات، عملا در فضای فیزیکی نیز شکل جدیدی به خود گرفته، عنوان می‌کند: در این فضای تغییر و تحول، برخی استودیوهای فرسوده همچون استودیوی شبکه‌های یک، سه، ورزش و العالم نیز بازسازی شدند که بعد از اچ‌دی‌ شدن، معاونت محترم سیما فضای فیزیکی جدیدی را تجربه می‌کند.
همراهی در شرایط تحریم

علیرضا پورصابر، مدیرکل فنی پخش در گفت‌وگویی درخصوص پروژه اچ‌دی‌سازی در سازمان صداوسیما اظهار می‌کند: اچ‌دی‌سازی در سازمان حدودا از سال ۹۳ با پخش آزمایشی یک شبکه اچ‌دی شروع به کار کرد و در همان زمان چند شبکه دیگر نیز اچ‌دی شدند اما به دلیل محدودیت‌های سازمانی و موضوعات بودجه‌ای تقریبا متوقف ماند تا سال گذشته که با تاکید و دستور رئیس رسانه ملی و پیگیری‌های این معاونت، فاز جدید اچ‌دی‌سازی به صورت جدی فعال شد.
وی با بیان این‌که در پروژه اچ‌دی‌سازی، بخش‌های مختلفی همچون مجموعه تولید، حوزه پخش، سیگنال‌رسانی، انتشار و … به‌صورت زنجیره‌وار با یکدیگر فعالیت داشتند، اضافه می‌کند: تمامی این مجموعه‌ها به‌رغم محدودیت‌های بودجه‌ای، تجهیزاتی و همچنین موضوع تحریم که به‌شدت سازمان را در تنگنا و فشار مضاعف قرار داده بود با تلاش تمامی بخش‌ها، بحمدا… فعالیت خوبی شکل گرفت که تا به امروز بالغ بر ۱۴ شبکه تلویزیونی به‌صورت اچ‌دی آماده راه‌اندازی شدند.
مهندس پورصابر در ادامه می‌گوید: سال گذشته کار اچ‌دی‌سازی شبکه اول به اتمام رسید و بعد از آن شبکه ورزش و استودیوی شبکه سه آماده راه‌اندازی شد. همچنین شبکه العالم که به زبان عربی است اچ‌د‌ی‌سازی شد و به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر نیز تعدادی از شبکه‌های تخصصی ازجمله شبکه کودک، افق، ایران‌کالا، نسیم و نمایش آماده راه‌اندازی هستند و همچنین شبکه خبر که در روزهای آتی به‌صورت اچ‌دی آماده بهره‌برداری خواهد شد. مدیرکل فنی پخش، موضوع آموزش در پروسه اچ‌دی‌سازی را مورد توجه قرار داد و می‌افزاید: ازجمله موضوعات مختلفی که در مسیر اچ‌دی‌سازی در دستورکار قرار گرفت آموزش همکارانی بود که با این موضوع مرتبط بودند تا در این پروژه بزرگ به نتیجه مطلوب یعنی کیفی‌سازی برسیم.
در کیفی‌سازی بحث‌هایی همچون امکانات سیگنال‌رسانی، تجهیزات ضبط، گریم، نور و … مطرح است که اگر در این حوزه‌ها محدودیت باشد مجبور به تبدیل و تغییر فرمت در مراحل مختلف می‌شویم که نتیجه و خروجی کار مطلوب مخاطب نخواهد بود، در نتیجه هرچه تبدیل و تغییر فرمت‌ها کمتر باشد خروجی و ارتقای کیفی بهتر و بیشتری را برای مخاطب خواهیم داشت.
وی به همکاری شرکت‌های داخلی در پیشبرد پروژه اچ‌دی‌سازی و داخلی‌سازی تجهیزات اشاره می‌کند و می‌گوید: شرکت‌های داخلی مختلفی با تغییراتی که در سازمان صورت گرفت این شرکت‌ها در پروژه‌های مختلفی همچون سیستم‌های اتوماسیون، سیستم‌های سیگنال‌رسانی، تجهیزات واسط و بخشی از تجهیزات استودیویی با سازمان همکاری خوبی داشتند که در نهایت از این تجهیزات در پروژه اچ‌دی‌سازی به شکل موثری استفاده شد.
 کیفیت ۴ برابری تصاویر

مهندس محسن بلادیان، مدیر‌کل ارتباطات زمینی معاونت توسعه و فناوری رسانه می‌گوید: تصاویر را با چهار برابر کیفیت فعلی در اختیار بینندگان قرار دادیم.  وی در خصوص ضرورت اچ دی سازی در سازمان صدا و سیما اظهار می‌کند: توقع مردم از رسانه ملی برای پخش با کیفیت بیشتر و همچنین ارتقای کیفیت محتوا‌های تولیدی (فیلم، مستند و وقایع ورزشی) در سطح جهانی، منجر به حرکت در جهت گذر از اس دی به اچ دی در رسانه ملی شد.
وی می‌افزاید: دریافت صدا و تصویر با کیفیت از رسانه ملی مطالبه بحق مردم است و همه تلاش خدمتگزاران رسانه ملی این است که در کنار تولید محتوای پاک و مناسب، برنامه‌های رسانه ملی با بهترین کیفیت و براساس آخرین فناوری‌های روز دنیا برای مخاطبان قابل دریافت شود. بلادیان با اشاره به تأثیر این روند روی سلیقه بصری مخاطبان متذکر می‌شود: این ظرفیت یکی از مطالبات مخاطبان تلویزیون بوده است، چرا که تصاویر را با چهار برابر کیفیت فعلی در اختیار بینندگان قرار ‌می‌دهد. شفافیت و دقت بالای تصاویر، نمایش رنگ بیشتر و بهتر و افزایش وسعت طول و عرض تصویر از ویژگی‌هایی است که ظرفیت اچ‌دی شدن به وجود می‌آورد.
مدیر کل ارتباطات زمینی درباره روند اچ دی سازی شبکه‌ها بیان می‌کند: اچ دی سازی شبکه اول سیما به عنوان شبکه‌ ملی که فراگیرتر از شبکه‌های دیگر است از اهمیت برخوردار بود، شبکه‌های سه و ورزش از شبکه‌هایی هستند که به این کیفیت تصویر بیش از شبکه‌های دیگر احتیاج دارند، زیرا در فضای ورزشی، رنگ‌ها و پویایی تصاویر از اهمیت برخوردار است که در کیفیت اچ دی وضوح بیشتری دارند.
به گفته این مدیر فنی، واقعیت این است که در بحث زیرساختی مثل این است که هیچ چیزی وجود ندارد و یک زیرساخت جدید باید ایجاد شود. به همین دلیل این پروسه بسیار سنگین است و به دلیل تحریم‌های گسترده‌ای که کشور ما با آن مواجه است، این تغییر وضعیت‌ها مستلزم هزینه‌های بسیار و زمان‌بر شده است.
بلادیان بومی سازی فناوری‌های فنی را مهم‌ترین هدف این اداره کل می‌داند و می‌گوید: با تلاش‌های کارشناسان معاونت توسعه و فناوری رسانه و اتکا به توانمندی شرکت‌های داخلی در سال جهش تولید در این پروژه موفق به بومی‌سازی بسیاری از فناوری‌های و کسب دانش فنی شده‌ایم.
وی گستره این طرح مهم را در مراکز استان‌ها مهم ارزیابی می‌کند و می‌گوید: اداره‌کل ارتباطات زمینی با توسعه زیر‌ساخت‌های لازم‌، توانسته است عملیات انتقال تمامی شبکه‌های ملی را در جام‌جم در بستر فیبر نوری انجام دهد. همچنین به‌منظور ارتباط با مراکز صدا و سیما شبکه گسترده ارتباطی با ظرفیت پهنای باند STM-1 طراحی و ایجاد کرده است که توانمندی انتقال سیگنال شبکه‌ها را با کیفیت بالا تا مراکز فراهم کرده است. بلادیان راه‌اندازی این طرح را گام مهمی برای مناطق مرزی می‌داند و می‌گوید: این اداره کل به‌منظور برقراری ارتباط مراکز صدا و سیما با فرستنده‌های تلویزیونی و FM به‌منظور انتقال سیگنال به سراسر کشور و بهره‌مندی هموطنان عزیزمان حتی در مناطق مرزی از شبکه‌های رسانه ملی، بسترهای فیبرنوری و مایکروویو را به تناسب شرایط جغرافیایی برقرار کرده است. مدیر‌کل ارتباطات زمینی در پایان بر اهمیت این طرح در پخش برنامه‌های زنده تأکید می‌کند: سیگنال‌رسانی به برنامه‌های پخش زنده شبکه‌ها از استودیوهای خارج جام‌جم از طریق لینک‌های مایکروویو پرتابل انجام می‌شود. به‌ این منظور نیز اداره کل ارتباطات زمینی با ابتکار کارشناسان توانست تعدادی از لینک‌های موجود را به فرمت اچ‌دی ارتقا بدهد و در هزینه‌های سازمان صرفه‌جویی کند.

ارتقای گیرنده

مهدی سیاسی‌فر، مدیرکل فناوری فضایی و ماهواره‌ای در گفت‌و‌گویی در‌خصوص روند اچ‌دی‌سازی در سازمان صدا و سیما به نکاتی اشاره کرد: در اچ‌دی‌سازی شبکه‌ها علاوه بر ضرورت تغییر زیرساخت‌ها، محتواهای تولیدی نیز باید اچ‌دی شوند که نیاز به تغییرات در استودیوها، واحد سیارها و… خواهد بود و برای این امر تغییراتی در زنجیره سیگنال‌های ورودی از‌جمله سیگنال‌های دریافتی از ماهواره باید اتفاق می‌افتاد. در این روند تغییر تمامی تجهیزات پخش‌های ماهواره‌ای چه در ارسال و دریافت و چه سیگنال‌رسانی زنده مانند ایستگاه‌های متحرک ماهواره‌ای اتفاقی قابل توجه و گسترده است. تجهیزات سیگنال‌رسانی در بسیاری از استان‌ها وجود دارد که باید تمامی این تجهیزات تغییر کنند. شبکه‌ها به دو صورت برای مردم پخش می‌شود؛ یکی سیگنال‌های ماهواره‌ای برای بینندگانی که در خارج از کشور حضور دارند و روش دوم استفاده از فرستنده‌های فراوانی که در سراسر کشور داریم. طبیعتا باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که در ضمن این تغییرات، بدون این‌که لطمه‌ای به بینندگان وارد شود بتوانیم یک قابلیت جدید برای مردم در دسترس قرار دهیم. این کار آسانی نیست چون کوچک‌ترین تغییر و اشتباه می‌تواند چندین روز باعث از دست دادن بینندگان‌مان شود. برای عبور از این مرحله دشوار، بستر مناسبی را آماده کردیم تا با همکاری دیگر واحدهای مرتبط، به نوعی این انتقال و تغییر را انجام دهیم که مردم لطمه‌ای نبینند و با یک جست‌وجوی ساده بلافاصله بتوانند تمامی شبکه‌ها را داشته باشند.
این تغییرات به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا مردمی که گیرنده اس‌دی دارند و توان خرید گیرنده‌های جدید را ندارند چیزی را از دست نداده بلکه چندین شبکه جدید را نیز دریافت کنند اما بینندگانی که دوست دارند کیفیت دریافت‌شان را بیشتر کنند لازم است یا با مراجعه به نمایندگی دستگاه مربوط نسبت به ارتقای گیرنده خود اقدام کنند یا دستگاه جدیدی خریداری کنند تا سیگنال شبکه‌های بیشتر باکیفیت بهتری را دریافت کنند. برخی از این سیگنال‌ها که عمدتا رویدادهای عامه‌پسند بیشتری همچون برنامه‌های ورزشی، فیلم‌ها و سریال‌ها را با کیفیت بالا پخش می‌کنند بیشتر مورد درخواست بینندگان بود که توانستیم با تغییرات مد‌نظر به این درخواست‌ها پاسخ مثبت بدهیم تا مردم آنچه را که دوست دارند در اختیار داشته باشند. قدم مهم دیگری که برداشته شده کیفیت UHD است که کیفیتی بالاتر از اچ‌دی محسوب می‌شود. این کیفیت بین مردم به اسم ‌۴K معروف است که اقدامات اولیه برای پخش یک شبکه با کیفیت ۴k را نیز آماده کردیم. این شبکه هم  به صورت ماهواره‌ای و هم فرستنده‌های زمینی پخش می‌شود که این اتفاق خجسته و ارزشمند در نهم آذرماه رسما افتتاح خواهد شد. بینندگانی که تمایل دارند تمام شبکه‌های جدید را داشته باشند باید گیرنده‌هایشان به تجهیزاتی که DVBS2 MPEG4 و HEVC را بتوانند دریافت کنند ارتقا پیدا کند. البته چهار شبکه پربیننده را نیز به صورت MPEG4 پخش می‌کنیم که این شبکه‌ها با گیرنده‌هایی که فقط MPEG4 دارند هم قابل دریافت است تا دارندگان این دستگاه‌ها که توانایی خرید یا ارتقای سیستم خود را ندارند نیز از از این تغییرات بهره‌مند باشند.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*


- 6 = 2

theme